לעצור לרגע

התודעה שלנו עמוסה בפעילות: מחשבות, פנטזיות, דאגות, רצונות, תשוקות ותנועות מנטליות אחרות, שזורמות ללא הרף. בנוסף לכך, העולם סביבנו מספק לנו שפע גירויים ומציף אותנו בכמויות אינפורמציה אדירות. מי שמאט, נראה כאילו הוא עומד במקום. אך דווקא כשממהרים מאד, עשויים לפספס לעתים גם את המטרה וגם את הדרך. זה בא לידי ביטוי במצב של "פוּל גז בניוטרל", שמשמעו השקעה רבה של משאבים – כמו זמן, אנרגיה ואחרים – ללא התקדמות או תוצאות של ממש. זו אחת הסיבות לכך שאנו יכולים להפיק תועלת גדולה מעצירות מתוכננות.

אם איננו עוצרים לרגע ובודקים לאן אנו הולכים, אנו עשויים להיסחף למקומות שאליהם איננו רוצים בהכרח להגיע. אם איננו עוצרים לרגע, אנחנו עשויים לחיות ברעש מתמשך, שעשוי לגרום לנו לטעות בבחירותינו או פעולותינו. אם איננו עוצרים לרגע ובודקים את העובדות, אנו עשויים לספר לעצמנו סיפור שלא בהכרח קשור למציאות.

בדיוק כמו בסרטון החביב הבא.

עצירה לרגע מאפשרת לנו לעצור, ולו לזמן קצרצר, את הזרימה המהירה שבה אנו נמצאים, ובעקבות כך – לראות. ולהקשיב. לעתים עצירה היא חיונית ממש כדי להתקדם – בין אם מדובר באימונים של ספורטאי מקצועי, שזקוק להפסקות סדירות באימונים, ובין אם מדובר בטיפול שיאצו, שבו כוח הריפוי של המטופל מתעורר לעתים דווקא בתום הטיפול.

כשאנו עוצרים אנו יכולים להבחין שיש הרבה דברים מסביבנו, שלא שמנו לב אליהם קודם לכן. למשל, לעתים קרובות אנו חולפים על פני אנשים ולא ממש מבחינים בהם. למשל, מאבטחים בכניסה למרכז קניות, או אנשי ניקיון במשרדים שלנו. אלה אנשים שחלקנו אולי התרגלנו לא לראות, ומבחינתנו הם "אנשים שקופים".

בקטע הבא אנו רואים בהתחלה הומלס שישן על המדרכה. זהו אחד מ"האנשים השקופים"; סביר להניח שלא היינו שמים אליו לב. אבל משהו קורה בהמשך… וזה נותן לנו מושג איך באמת כל אדם הוא עולם ומלואו, ועד כמה לפעמים אנו יודעים כל כך מעט על אנשים שנמצאים בסביבתנו היומיומית.

אם נעצור לרגע, אולי נוכל לדעת עליהם קצת יותר.

בדומה לכך, יכולים להתרחש מאורעות רבים בסביבתנו שאנו בכלל לא שמים אליהם לב. חוסר תשומת לב יכול לנבוע מחוסר עניין או אדישות, אבל לפעמים הוא נובע רק בגלל שאנו ממילא מוצפים, מבחינה שכלית או רגשית. עצירה לרגע, יכולה לסייע לנו להרחיב את נקודת המבט שלנו ולהבין את המציאות שמסביבנו טוב יותר.

אלה שעובדים במסגרות של בתי ספר, הוסטלים, מרכזי תעסוקה או מקומות דומים אחרים, יודעים עד כמה מורכבת ותובענית סביבת העבודה שלהם מבחינת תשומת הלב שהם צריך להקדיש לפרטים רבים ומגוונים. כשנמצאים בלהט העשייה, ומתמקדים בפרטים הקטנים, חשוב לזכור גם את התמונה הכוללת. חשוב לזכור גם את הדרך, ולא רק את המטרה. עצירה לרגע יכולה לסייע לנו לעשות את הדברים האלה טוב יותר.

במילים אחרות, עצירה היא פעולה שמעניקה לנו כמה מתנות, ואחת מהן היא נקודת מבט חדשה או עמוקה יותר. אם אין לכם זמן לעצור, כנראה שאתם זקוקים מאד לעצירה כזאת. אולי תמצאו תועלת במדיטציה של דקה אחת; אולי תמצאו כלים אחרים שמתאימים לכם יותר. כך או אחרת, דאגו לעצור, מדי פעם, כדי שתוכלו להתקדם טוב יותר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s