מזלגות במקום סכינים


היום (22 באפריל) הוא יום כדור הארץ, וכפעולה סמלית של השתתפות נשלחו הודעות לכבות את כל מכשירי החשמל למשך שעה. זו פעולה יפה להעיר את המודעות; השאלה האמתית, כמובן, היא מה קורה לאחר-מכן.

מי שמסתגף פעם בשנה ובשאר הזמן מתהולל, לסגפנות שלו אין הרבה ערך מעשי. זה נכון במקרים של כיבוי האור למשך שעה, וחזרה להרגלי הצריכה הרגילים שלנו. זה נכון במקרים של הרעבה עצמית במשך כל היום, שמסתיימת בזלילה פרועה בלילה – שומרי-משקל עשו קריירה על הקונספט הזה. זה נכון למי שבאים לקבל טיפול שיאצו וממשיכים באותו אורח-חיים שתומך בפגיעה בבריאות שלהם. וזה נכון באינספור דוגמאות נוספות.

כל זה לא אומר שיש לנקוט בגישה של "הכל או כלום", כמובן. ההפך הוא הנכון. כל פעולה שתורמת לבריאות שלנו, מבורכת. כל הרגל בריא שאנו מאמצים וכל מעשה שאנו בוחרים לעשות כדי להביא את חיינו ובריאותנו לאיזון טוב יותר, הרי זה נהדר. הרעיון הוא לא לדבוק בהרגלים לא-בריאים ולהלקות את עצמנו, אלא לוותר על רגשות-אשם ולבחור לצעוד בדרך שמביאה אותנו בכל פעם למקום קצת יותר טוב. הרעיון הוא לא להכריז על מהפכות ולהתייאש, אלא להתחיל בתהליך ולהעמיק אותו. אימוץ תזונה בריאה יותר, שילוב פעילות גופנית שמתאימה לנו, מנוחה ושינה במידה מספקת, קבלת טיפולים בשיטת טיפול שאנו מתחברים אליה, ובמקביל ויתור על הרגלים מזיקים בקצב שאנו יכולים לעמוד ולהתמיד בו, עשויים להיות מרכיבים חשובים בתהליך כזה.

דוגמה טובה לכל מה שנאמר לעיל היא סוגיית המזון, ובפרט מזון תעשייתי. בימים אלה משודרת בערוץ הראשון הסדרה "אחרינו המבול" שחושפת את הקשר החזק והמשמעותי שבין "תרבות הצריכה" – התרבות המשמעותית והדומיננטית במדינות העשירות והמפותחות – לבין המשבר הסביבתי הקשה המחריף מדי שנה. המשבר קשה להבחנה ב"עין בלתי מזוינת" – למשל, אם מביטים בים, הוא תמיד כחול ויפה אף שהוא גוסס מבחינה אקולוגית. בכל אופן, הפרק השני נקרא "התרגיל הגדול של תעשיית המזון". הוא עוסק בגלגולו של המזון החל מהמהפכה התעשייתית ועד לימינו אנו, חושף את האינטרסים הכלכליים של תעשיית המזון וסכנותיה, ומציע דרך אחרת וכלים מעשיים שבאמצעותם נוכל לברור את המזון שאנחנו מכניסים לפינו. מומלץ לצפייה.

ולסיום, הסרט "forks over knives" שתורגם כעת לעברית בוחן את הטענה הבסיסית שרוב, אם לא כל המחלות הניווניות שמשפיעות עלינו יכולות להיות נשלטות, ואפילו יכולות להירפא בכך שנחליף את התזונה המבוססת ממזונות מהחי ובמזונות מתועשים ומעובדים. הסיפור המרכזי בסרט עוקב אחר מסעם האישי של שני חוקרים חלוצים בתחום: ד"ר קולין טי-קמפבל וד"ר קולדוול אסלסטיין. שני החוקרים גילו במהלך מחקר של עשורים שהבריאות מושפעת במידה רבה ומכרעת מהתזונה, ובעיקר שתזונה מבוססת חלבונים מהחי תורמת במישרין למחלות כמו מחלות לב וכלי דם, סוכרת ועוד. יוצרי הסרט מלווים את החוקרים לאמריקה ולסין ודרך המסע מגלים: שינוי בתזונה עשוי להציל את חייכם.

צפייה מועילה.

תגובה אחת על מזלגות במקום סכינים

  1. Vered Young הגיב:

    Hi Avi,
    Thank you for spreading the word of this documentary.I am interested in finding out who translated this documentary. There is couple other documentaries that are amazing and life saving and i would like to see if I can find a person who can translate them in Hebrew. The name are: Dying to have known and The Gerson Miracle . Kind regards,
    Vered

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s